Pamiatky UNESCO v Egypte

Egypt má na Zozname svetového dedičstva UNESCO sedem zápisov. Medzi egyptské pamiatky UNESCO patria:

  • Abú Mena – Ruiny ranne kresťanského mesta, ktoré slúžilo aj ako pútnické miesto. Leží západne od Delty Nílu, asi 45 km od Alexandrie.
  • Théby s priľahlou nekropolou – Archeologická lokalita s chrámami a pohrebiskami z čias starovekého Egypta. Nachádza sa na ľavom brehu rieky Níl, neďaleko dnešného Luxoru. Patrí tu známe Údolie kráľov a Údolie kráľovien.
  • Historická Káhira – Islamská časť terajšieho egyptského hlavného mesta Káhiry, ktorá patrí medzi najstaršie islamské mestá a ktoré boli v štrnástom storočí centrom islamského sveta.
  • Mennofer a jej nekropola – pole pyramíd od Gízy po Dahšúr – Zrúcaniny mesta Mennofer (Memfis), ktoré bolo v období Starej ríše hlavným mestom starovekého Egypta. Patria tu aj pyramídy v Gíze, Abúsíre av Sakkáre.
  • Núbijské pamiatky od Abú Simbelu po Philae – Zápis zahŕňa niekoľko skupín pamiatok z obdobia starovekého Egypta rozprestierajúcich sa pozdĺž Nílu v južnej časti Egypta v úseku medzi mestom Asuán a sudánskymi hranicami. Časť týchto pamiatok bola zachránená presunom zo svojich pôvodných lokalít, a to kvôli výstavbe Asuánskej priehrady.
  • Kláštor svätej Kataríny – Grécky ortodoxný kláštor, ktorý bol založený v šiestom storočí a je jedným z najstarších kresťanských kláštorov na svete. Bol vystavaný na Sinajskom polostrove pri úpätí Mojžišovej hory ako pevnosť okolo biblického „horiaceho kríka“, ktorý vo vnútri kláštora rastie dodnes.
  • Vádi Al-Hitan (Údolie veľrýb) – Paleontologické náleziská so stovkami fosílií druhu archeoceti, jedného z najstarších druhov veľrýb. Toto nálezisko leží asi stopäťdesiat kilometrov juhozápadne od egyptského hlavného mesta Káhiry.