Poľská Łeba: Piesočné duny a ďalšie zaujímavosti k videniu

Łeba je obľúbené prímorské letovisko na poľskom pobreží Baltského mora a patrí medzi najobľúbenejšie poľské letoviská aj u českých turistov, v letnej sezóne jazdia do Leby priame vlaky z Bohumína. Łeba láka turistov najmä na široké piesočnaté pláže tiahnuce sa po pobreží Baltu okolo Łeby.

Ďalším veľkým turistickým lákadlom Leby a okolia sú pohyblivé piesočnaté duny, ktoré sa nachádzajú východne od Leby na Lebskej kose (Mierzeja Łebska), ktorá oddeľuje jazero Lebsko od Baltského mora. Za najväčšiu a najvyššiu dunu býva považovaná duna Łączka (poľsky Łącka Góra alebo Łącka Wydma), u ktorej sa udáva pohyblivá výška od tridsiatich do štyridsiatich dvoch metrov a ktorá sa ročne sťahuje asi o dvanásť metrov na východ vďaka prevládajúcim západným vetrom, šírka duny je okolo päťsto metrov a dĺžka sa udáva tisíc tristo metrov. Duna Łącka Góra sa nachádza necelých osem kilometrov západne od centra Leby a prístupná je po turistickom chodníku. Duna Łącka Góra je súčasťou Slovinského národného parku (Słowiński Park Narodowy).

V priestore Slovinského národného parku nájdeme tiež jednu technickú a vojenskú pamiatku a to múzeum odpaliska rakiet (Múzeum Wyrzutni Rakiet), malý raketový polygón, odpalisko testovaných rakiet, ktoré pochádza z obdobia druhej svetovej vojny. Toto múzeum nájdeme asi šesť kilometrov západne od centra Łeby za osadou Rąbka.

Zaujímavou historickou pamiatkou v okolí Leby sú zvyšky kostola sv. Mikuláša (Ruiny kościóła św. Mikołaja). Ide o zvyšky gotického kostola zo štrnásteho storočia na území staršej Stare Łeby, ktoré nájdeme asi kilometer a pol severne od centra Łeby a dôjdeme tam z centra Leby po zelenej značke po ulici Turystyczna.

Medzi zaujímavosti a atrakcie ktoré by mohli zaujímať a zabaviť aj vaše deti patrí Park Dinosaurov (Park Dinozarów, Leba Park), ktorý sa nachádza asi dva kilometre južne od centra Leby. ide o prvý park dinosaurov na Baltskom pobreží s modelmi dinosaurov a mnohými ďalšími atrakciami.

Ďalšou atrakciou v Lebe, ktorá môže stáť za videnie je Múzeum motýľov (Museum Motyli), ktoré nájdeme v Lebe na ulici Wojska Polskiego. Múzeum predstavuje viac ako štyri tisícky preparovaných exemplárov motýľov a ďalšieho hmyzu.

Sprievodca pre Lebu

Foto: Duna Łącka Góra, autor: Marcin N, zdroj: Wikimedia Commons, licencie CC BY-SA 2.5